نبود بازار فروش، قیمت پایین محصول، افزایش قیمت ادوات کشاورزی، نبود سردخانه کافی سبب‌ شده تا محصول سیب باغداران بروجردی روی درخت بماند و دسترنج آن‌ها از بین برود.

به گزارش سفیرافلاک، مسیر زیبای جاده گلدشت، مملو از درختان سیب، آلبالو و گیلاس است که بوی تازگی و عطر آن‌ها در فضای این منطقه می‌پیچد و می‌شود تازگی و طراوت باغ‌ها را به خوبی احساس کرد. این منطقه به‌خاطر وجود سیب شیخمیری معروف است و همه آن را می‌شناسند. باغاتی که با وجود این درختان زیبا و سیب‌های درشت و آبدارش همه را مجذوب خود کرده و در گلدشت نیز سبب رونق کشاورزی شده است.

اکثر اهالی منطقه گلدشت و شیخمیری باغدار هستند، اما این روزها حال و هوای باغداران سیب شیخمیری چندان خوش و مساعد نیست و نگرانی‌هایی دارند به‌همین منظور با تعدادی از این باغداران زحمتکش صحبت کردیم و پای درد و دل برخی از آنها نشستیم.

سعید گودرزی یکی از باغداران منطقه شیخمیری سادات در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بروجرد اظهار داشت: متأسفانه اداره کشاورزی از باغداران و کشاورزان حمایت نمی‌کند و سبب‌شده که وضعیت بدی داشته باشیم البته این مشکل تنها مربوط به امسال نیست و از سال‌های گذشته وضع به همین شکل و منوال بوده است.

وی افزود: یکی از مشکلات ما خرید سم با قیمت خیلی بالا از اداره کشاورزی و یا تعاونی‌ها است که نظارتی در این مورد نمی‌شود و ما نمی‌دانیم این سمی که قیمت بالایی هم که دارد آیا اصل یا تقلبی است.

چیدن محصولی که به صرفه نیست

این باغدار بروجردی عنوان کرد: متأسفانه اداره کشاورزی فقط وعده و وعید می‌دهد و ما صنایع تبدیلی به آن شکلی که می‌گویند نداریم و مقدار زیادی از سیب‌های ما در باغات دپو شده و اینها برای یک کشاورز یعنی ضرر و خسارت.گاهی اوقات به‌صرفه نیست که سیب‌ها را بچینیم و زحمت بیخود بکشیم و پول کارگر و هزینه خرید سبد بدهیم، به‌همین خاطر ترجیح می‌دهیم سیب‌ها روی درخت بماند و از بین برود.

وی بیان کرد: زمان برداشت کشاورز و باغدار هیچ چیزی عایدش نمی‌شود چون باید هم پول کاشت بدهد هم پول برداشت بعد با نرخ پایین محصول را بفروشد.

گودرزی ضمن اشاره به تنها منبع درآمدشان از راه باغداری افزود: ما شغل دیگری نداریم و وقتی این همه ضرر و زیان می‌بینیم باغاتمان را به سرمایه‌دارها می‌فروشیم تا خلاص شویم. آنها هم باغ‌ها را تخریب کرده و به جایش ویلا و ساختمان‌سازی می‌کنند در نتیجه این کار هم باغ‌ها از بین می‌روند و هم طبیعت. متأسفانه این اتفاق افتاده و خیلی از باغداران سرمایه‌دار باغ خودشان شده‌اند که دیدن این صحنه‌ها زجرآور است.

محل ذخیره سازی با میزان تولید متناسب نیست

حسین نظامی دیگر باغدار این منطقه با تأکید به مشکل ذخیره سازی سیب در بروجرد گفت: مشکل ما با ذخیره‌سازی ۱۰ هزار تنی حل نمی‌شود و باید اداره کشاورزی به فکر یک راه حل اساسی باشد. باید کاری کنند تا باغدار زمین‌گیر نشود این دو سردخانه کفاف تولید بالای سیب بروجرد را نمی‌دهد مدام می‌گویند می‌خواهیم ذخیره‌سازی را افزایش دهیم ولی چند سال است که در حد حرف مانده و هیچ اتفاق خوشایندی نیفتاده است.

وی با اشاره به وجود دلال‌ها در زمان برداشت بیان کرد: متأسفانه بازار دلال در بروجرد بعد از برداشت سیب زیاد شده و کسی به فکر چاره نیست.این دلال‌ها سیب را با نرخ خیلی پایین از باغداران خریداری می‌کنند یعنی کمتر از نرخی که باغدار برای کاشت، برداشت و حمل‌ونقل هزینه کرده و بعد در ابتدای فصل بهار و سال جدید سیب‌ها را از سردخانه‌ها بیرون می‌آورند و با نرخ بالایی می‌فروشند. در این زمینه اداره کشاورزی خیلی ضعیف کار کرده و به جای اینکه در ویلاها گشت بدهند و دیوارهای اضافه را تخریب کنند بیایند دست دلال‌ها را در بازار کوتاه کنند و مشکلات باغداران را حل‌وفصل کنند.

باغ‌هایی که تخریب می‌شوند

نظامی تأکید کرد: اگر جهاد کشاورزی با قدرت در این مسئله ورود کند و نظارت داشته باشد مشکلات برطرف می‌شود چطور می‌توانند با شدت نظارت بر تخریب‌ها داشته باشند ولی نظارت بر محصول باغات و مشکلات باغداران ندارند. اگر این گونه پیش بروند در دو یا سه سال آینده باغداری در شیخمیری و بروجرد از بین می‌رود و در نهایت به کشت صیفی‌جات، جو و گندم روی می‌آوریم.

وی تصریح کرد: وقتی این مشکلات رفع و رجوع نشود بحث گردشگری هم زیر سؤال می‌رود و منطقه با صفای گلدشت رفته‌رفته به یک منطقه بد آب و علف تبدیل می‌شود. همه بروجرد را با گلدشت آن می‌شناسند و با باغ‌های سیبش ولی بدون باغ سیب چیزی از این منطقه باقی نخواهد ماند. اگر طبیعت گلدشت از بین برود ما از لحاظ گردشگری حرفی برای گفتن نداریم، بنابراین اگر جهاد کشاورزی از باغدار حمایت کند هم ما سود می‌بریم هم طبیعت بروجرد را از دست نخواهیم داد.

عزت‌الله نباتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد در رابطه با مشکل اخیر باغداران سیب در پاسخ به خبرنگار تسنیم در بروجرد گفت: مشکل ما بیشتر در مورد قیمت سیب و بحث مازاد این محصول است به‌همین خاطر از مدیر باغبانی استان لرستان دعوت کردیم تا بازدیدی از به باغات وسیب‌های درجه دو و سه وهمچنین ظرفیت ۸ هزار تنی این شهرستان داشته باشند.

وی افزود: بازدید در زمان نقل و انتقالات این محصول توسط ماشین‌هایی که به مشهد، خوی و ارومیه می‌رفتند انجام شد. بیشتر سیب‌های درجه یک در سردخانه‌ها انبار می‌شود تا در زمان مشخص توزیع شود بخشی از این سیب‌ها در سطح کشور پخش و بخشی هم به کشورهای اطراف صادر می‌شود.

مشکل در بخش مازاد و وجود ضایعات است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد عنوان کرد: سیب های درجه دو و سه باغات بروجرد که از قیمت کمتری برخوردارند به تره‌بار و میادین میوه منتقل و با قیمت مناسب فروخته می‌شود. ما بخشی از این سیب‌ها را در شهرهای اطراف مانند اشترینان هم نگهداری می‌کنیم البته باید گفت مشکل ما در این بخش مازاد و وجود ضایعاتی است که باغداران را نگران کرده و نمی‌دانند این ضایعات و مازاد را چه کنند.

وی بیان کرد: ما در این مورد کمبود ظرفیت داریم حتی این موضوع رسانه‌ای هم شده ولی هنوز به نتیجه دلخواه نرسیده‌ایم بنابراین انتظار داریم مسئولان در این مورد به کمک کنند تا اتفاقات خوبی بیفتد.

نباتی ضمن اشاره به عدم صنایع تبدیلی در بروجرد خاطرنشان کرد: در بحث صنایع تبدیلی در حال پیگیری هستیم تا بتوانیم مشکل را حل کنیم، چند متقاضی برای این مورد پیدا شده که کارگاه تولید الکل را پیشنهاد داده‌اند.

شرکت صنایع تبدیلی سحر غرب دوباره راه‌اندازی می‌شود

وی اظهار داشت: شرکت صنایع تبدیلی سحر غرب نیز که متوقف شده بود وارد کار شده و قرار است که مازاد سیب‌ها و ضایعاتی را از باغداران با قیمت مناسب خریداری کند. این شرکت تولید سرکه سیب در فاصله شهرستان بروجرد به سمت اشترینان واقع‌شده و در دسترس باغداران است که می‌تواند روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تن سیب ضایعاتی را تحویل بگیرد که با تولید سرکه بخش عمده‌ای از مشکلات باغداران حل خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد با اشاره به مدیریت جدید شرکت سحر غرب بروجرد و نصب ماشین‌آلات جدید و پیشرفته این کارخانه عنوان کرد: بعد از راه‌اندازی دوباره این شرکت تولید انبوهی خواهیم داشت.

وی بیان کرد: از تعاونی‌های روستایی درخواست کردیم تا به این مسئله ورود کنند تا مشکل باغداران حل شود در حال حاضر حجم سیب‌هایی که هنوز روی درختان است و مازاد محسوب می‌شود کم است و تقریباً ۳۰ درصد باقی مانده واگر این سیب‌ها تا چند روز اخیر چیده نشوند به‌خاطر نزدیک‌شدن به فصل سرما و بارندگی‌های آینده باغداران دچار زیان خواهند شد.

۲سردخانه جدید میوه احداث خواهد شد

نبانی گفت: امسال ظرفیت ما بیش از اندازه بود و به‌دلیل نداشتن صنایع تبدیلی و قیمت پایین سیب‌های درجه دو و سه با مشکل مواجه شدیم. ظرفیت تولید سیب پاییزه بروجرد ۲۵ هزار تن است ولی ذخیره‌سازی آن ۸ هزار تن که فقط یک سوم تولید را می‌توانیم ذخیره کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد ضمن اشاره به رفع مشکل ذخیره‌سازی سیب باغداران افزود: برای رفع مشکلات باغداران عزیز ۲ مجوز جدید محل ذخیره‌سازی را صادر کرده‌ایم که در حال طی کردن مراحل قانونی خود است.

وی عنوان کرد: درحال حاضر یکی از مجوزهای ما که در بانک است اعتبارگرفته و به‌زودی دو سردخانه برای ذخیره‌سازی سیب پاییزه شهرستان بروجرد احداث خواهد شد. برای ما هم تولید، هم عرضه و تولیدکننده مهم است و می‌خواهیم این ظرفیت‌هایی که ایجاد شده و درحال کار و تلاش و تولید هستند دچار مشکل نشوند، چون مشکل آنها مشکل ماهم هست و ضرر آنها کل چرخه تولید را در برمی‌گیرد.

نباتی بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی موظف است که تعاونی‌های روستایی را فعال کند، ورود کرده و سیب باغداران را با قیمت‌های تضمینی و کوتاه مدت خریداری کند تا این مشکل عمده حل شود.

وی تصریح کرد: ضعیف‌بودن صنایع تبدیلی و کمبود ذخیره‌سازی را می‌شود برطرف کرد ولی اگر زنجیره تولید فعال نباشد مشکلات به قوت خود باقی خواهد ماند، پس مهم‌ترین کار فعال کردن زنجیره‌های تولید است، این زنجیره‌ها بازار هدف را پیدا کرده و می‌توانند نرخ مناسبی را نیز به کشاورزان پیشنهاد دهند تا آنها هم مازاد تولید خود را صادر کنند، استارت این کار در شهرستان بروجرد زده شده و شرکت تعاونی سیب یاقوت سبز بروجرد به ثبت رسید.

درختان به هیچ وجه نباید قطع شوند

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد عنوان کرد: مجوز فروش انواع کودهای شیمیایی و سمومی که باغداران نیاز دارند و باید استفاده کنند را گرفته‌ایم و این شرکت به‌صورت مستقیم در اختیار باغداران قرار می‌دهد. صندوق توسعه کشاورزی را هم راه‌اندازی کرده‌ایم که با تزریق پول تا سقف ۳ میلیار تومان در زمان‌های بحرانی می‌تواند مشکل زیادی را از دوش باغداران بردارد که با این اقدامات و همکاری تعاونی‌های روستایی و سردخانه‌داران و هم‌چنین حمایت‌های استان مشکل برطرف خواهد شد.

وی ضمن تأکید بر موضوع عدم تغییر کاربری باغات سیب گفت: باغداران عزیز در جریان باشند که حتی با ضرر و زیان در محصول نمی‌توانند کاربری باغ خود را تغییر دهند و اجازه قطع درختان خود را ندارند این عمل جرم محسوب می‌شود و مطمئناً جهاد کشاورزی و اداره منابع طبیعی با این عمل برخورد خواهند کرد. درختان کهنسال، میوه‌ده و ثمربخش گناهی نکرده‌اند که تاوان ضرر باغدار را بدهند. این درختان محصول سالم خود را تولید کرده‌اند و نباید به هیچ وجه قطع شوند.

نباتی تصریح کرد: بحث نوسانات قیمت و حجم تولید است که باید تولید کنند محصول سالم تولید کرده که بتواند با صادرات کشاورهای دیگر رقابت کند، باید روی این قضیه مانور بدهیم تا هم تراز با کشورهای دیگر حرکت کنیم بنابراین این مشکلات مقطعی و گذراست وقتی عرضه و تقاضا متعادل نباشد این مشکلات به‌وجود خواهد آمد.

وی گفت: با تغییر کاربری مشکل برطرف نمی‌شود، ما امسال همین مشکل را در تولید صیفی‌جات هم داشتیم که باید سیاست‌ها را تغییر داده و براساس الگوی کشت کار کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : تسنیم