مدیرعامل آب منطقه ای لرستان گفت: ابلاغ تخصیص های آب سطحی استان می‌تواند زمینه‌ساز توسعه استان لرستان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و طرح های خدماتی باشد.

به گزارش سفیرافلاک، رضا میرزایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در تاریخ ۲۸ آبان ۹۸ بعد از گذشت چند دهه برای اولین بار تخصیص آب سطحی استان لرستان در دو حوزه آبریز کرخه و کارون بزرگ به طور شفاف از طرف وزارت نیرو به شرکت آب منطقه ای لرستان ابلاغ گردید.

وی افزود: در تخصیص های ابلاغی برای کلیه طرح های بهره برداری که در سال های گذشته به بهره‌برداری رسیده بودند ولی مصوبه تخصیص آب نداشتند، همچنین برای کلیه سدهای اجرایی که تخصیص آنها در بازنگری ها ابطال شده بود و یا تخصیص آب نداشتند و برای طرح های مطالعاتی که هیچکدام مجوز تخصیص آب برای آنها صادر نشده بود در مجموع یک میلیارد و ۶۷ میلیون مترمکعب تخصیص آب به تفکیک و به نام برای آنان صادر شد.

مدیرعامل آب منطقه ای لرستان عنوان کرد: در ابلاغ تخصیص های استان خوشبختانه برای ۱۰ طرح جدید مطالعاتی استان شامل سدهای کاکاشرف و داربلوط و میانکوه خرم آباد، ده پهلوان نورآباد، چولهول، بن لار و زال پلدختر، ماربره دورود، سد خسروآباد و ایستگاه پمپاژ رومشگان (اراضی پایین دست سد سیمره و حاشیه رودخانه سیمره) آب تخصیص داده شد که با این کار می توان ردیف اجرایی برای آنها گرفت.

وی بیان کرد: ابلاغ تخصیص آب طرح‌های بهره برداری، اجرایی، مطالعاتی و برداشت های مستقیم استان مهم ترین و باارزش ترین کاری است که در طول عمر شرکت آب منطقه ای لرستان اتفاق افتاده است.

میرزایی تصریح کرد: ابلاغ تخصیص های آب سطحی استان می‌تواند زمینه‌ساز توسعه استان لرستان در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و طرح های خدماتی باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه در احقاق حق آب‌های استان لرستان نقش دکتر خادمی استاندار لرستان و مجمع نمایندگان استان بسیار پررنگ است خاطرنشان کرد: این موفقیت بزرگ حاصل بیش از ۲ سال مداوم کارهای کارشناسی و آمار برداری مهندسین مشاور و کارشناسان آب منطقه ای لرستان، تلاش و پیگیری های مستمر استاندار و مجمع نمایندگان و کمک همه دستگاه‌های اجرایی استان بوده است.

وی گفت: علاوه بر حجم های تخصیص آب اعلام شده برای سدهای مطالعاتی و جدید، حجم مخزن موردنیاز جهت کنترل سیلاب در نظر گرفته می‌شود و حجم نهایی مخزن آنها پس از بررسی های فنی و اقتصادی و آسیب پذیری پایین دست، تدقیق خواهد شد و تمهیدات موردنیاز برای کاهش آسیب‌های ناشی از سیلاب در آن ها پیش‌بینی می‌گردد.

انتهای پیام/