آبشارهای زیبای شهرستان دورود و تلالو آب در دل سنگ و صخره چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

به گزارش سفیرافلاک، استان چهارفصل لرستان گنجینه طبیعت‌گردی ایران‌زمین است و از جاذبه‌های طبیعی و رنگارنگ فراوانی برخوردار است که همچون نگینی سبز و زیبا می‌درخشد و صحنه‌های بی‌بدیلی را به نمایش گذاشته است.

این استان خوش آب و هوا بیشترین سهم را از مناظر دیدنی و طبیعی به خود اختصاص داده و در هر شهرستان جاذبه های بکر و بی نظیری وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

در کلیپ زیر تصاویری از آبشارهای زیبای شهرستان دورود، پایتخت طبیعت ایران را نظاره گر باشید.

شهرستان دورود که در منطقه‌ای دشت مانند واقع‌شده و بخش کوچکی از آن بر کوهپایه قرار دارد از نظر طبیعت زیباترین شهر استان لرستان محسوب می‌شود و دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است به‌ طوری‌که از این شهرستان به‌ عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می‌شود.

آبشار بیشه

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در ۶۵ کیلومتر خرم‌آباد- دورود در کنار راه‌آهن تهران- جنوب و نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارد که سالانه پذیرای مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور است.

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا با ارتفاع ۴۸ متر و عرض  20 متریکی از عریض‌ترین آبشارهای کشور است؛ در بالای آبشار چشمه‌های پُر آب متعددی از دل کوه می‌جوشد و زمزمه‌کنان در وسط ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

در کنار کوه‌های بلند و جویبارهای زلال، نسیم خنکی در دل درختان سرسبز می‌تراود که بیشه را دل‌نشین می‌کند و رودخانه و نهرهای خروشان این منطقه جنگلی- کوهستانی را دیدنی‌تر می‌کند.

آبشار تله زنگ

آبشار شوی و تله‌زنگ با بلندای ۱۰۰ متر و پهنای ۴۰ متر یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که از آن به‌ عنوان بهشت ایران یا نیاگارای ایران یاد می‌شود که در دامنه سالن کوه (ایستگاه تنگ هفت از توابع شهرستان دورود) واقع‌شده است.

آبشار تله زنگ در رشته‌کوه زاگرس و منطقه سردشت در مسیر راه‌آهن سراسر تهران- جنوب در دره‌ای بین کوه چهل‌ویک و سالن کوه قرار دارد.

این آبشار که در گویش محلی به “طاق شوی” معروف است، آبشاری زیبا و دلنشین است که از غاری بیرون می‌جهد و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود؛ در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

آبشار آبگرمه

 در مسیر رسیدن به این آبشار زیبا، آبشارهای پلکانی کوچکی وجود دارد که در طبیعت سرسبز این ناحیه همچون نگینی می درخشد.

 آب‌های کوه‌های اطراف بعد از گذشتن از صخره‌ها و سنگ‌های بزرگ و کوچک به آبشارهای این ناحیه می‌رسند که آبشار آبگرمه (چم چیت) یکی از آنهاست.

 به دلیل وجود آب و هوای مناسب در اطراف بیشه گرمه تنوع گیاهی زیادی نیز به چشم می‌خورد؛ گل‌های نرگس، زنبق، نعنا و پونه از جمله گیاهان همیشگی این منطقه به شمار می‌آیند که خاصیت درمانی زیادی نیز دارند.

آبشار ازنادر یا دره اسپر

آبشار ازنادر یا دره اسپر آبشاری فصلی است که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در درهٔ اسپر قرار دارد.

 اطراف منطقه آبشار دره اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده که دامنه های آن محل جوشش چشمه های فصلی و دائمی متعددی است.

آب آبشار پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر رودخانه ای به حرکت درمی آید و طراوت دره اسپر را صد چندان می کند.

انتهای پیام/