در پی کرونا قرار بود از کوچ زودهنگام جلوگیری شود اما گویا این کار با تاخیر صورت گرفته و چند روزی است که عشایر در بخش هایی از شهرستان ها مستقر شده اند.

به گزارش سفیرافلاک، حکایت کوچ زودهنگام عشایر قصه دیروز و امروز نیست، موضوعی است که هر ساله در این فصل تکرار می شود و متاسفانه تاکنون ساماندهی لازم برای جلوگیری از کوچ زودهنگام صورت نگرفته است.

گرچه هرساله خبر جلوگیری از ورود زودهنگام گفته می شود اما این مشکل سالهاست وجود دارد، در حالی که طبق تقویم کوچ باید عشایر از ۱۵ اردیبهشت ماه حرکت کنند اما سالهاست که  در فروردین ماه وارد شهرستان می شوند.

این در حالیست که از ۱۰ روز پیش تعدادی از عشایر وارد شهرستان شده و ورود زودهنگام و بردن دام ها به مراتع، مشکلاتی را ایجاد کرده است.

در حالی که در پی کرونا قرار بود از کوچ زودهنگام جلوگیری شود اما گویا این کار با تاخیر صورت گرفته و چند روزی است که عشایر در بخش هایی از شهرستان بروجرد مستقر شده اند.

تشکیل ۲ تیم برای ساماندهی عشایر

حسن بلوریان در گفت و گو با سفیرافلاک اظهارداشت: حدود ۱۰ روز است که برخی از عشایر در نقاط مختلف شهرستان حضور دارند اما تنها ۴۸ تا ۷۲ ساعت مجاز هستند که اسکان داشته باشند و بعد از آن باید از منطقه خارج شوند.

وی افزود: در همین راستا ۲ تیم تشکیل شده که یک تیم برای روستاها که دهیاری ها متولی بوده و یک تیم در شهر که شهرداری متولی آن است که اخطارهای لازم را به آنها ارائه دهند.

بلوریان تصریح کرد: این افراد بعد از ساعت درنظر گرفته شده باید مکان را ترک کنند و در صورت عدم تمکین طبق دستور قضایی برخورد می شود.

معاون فرماندار بروجرد اضافه کرد: بعد از اخطارهای لازم که از سوی تیم های در نظر گرفته شده داده می شود، باید سریعا عشایر اقدام به ترک مکان کنند که این موضوع به صورت جدی در نظر قرار داده است.

کوچ زودهنگام و خطر تخریب مراتع

امیر ثقلینی گفت: ما متولی کوچ عشایر نیستیم اما برای حفاظت از مراتع و جلوگیری از تخریب مراتع با کمک نیروی انتظامی به صورت ۲۴ ساعته مشغول هستیم تا از ورود دام های عشایر به مراتع جلوگیری شود.

وی بیان کرد: تا نیمه اول اردیبهشت ماه نباید عشایر وارد منطقه شوند اما علیرغم این موضوع، وارد شده که تلاش می شود تا هر چه سریعتر اخطارهای لازم داده شود و مطابق دستور قضایی برخورد لازم صورت می گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد تصریح کرد: همه دستگاه ها برای جلوگیری از کوچ زودهنگام و ساماندهی آن باید اقدام کنند.

خطر کرونا و انتقال بیماری های مشترک انسان و دام

مژگان نوابی در گفت و گو با سفیرافلاک اظهارداشـت: هر ساله خطر حیوان گزیدگی، افزایش تب مالت با کوچ عشایر وجود دارد چرا که بیماری هایی مشترک بین انسان و دام هستند و سبب انتقال به انسان می شود.

وی افزود: گاهی محصولات لبنی عشایر در شهر تبادل می شود که ممکن است سبب انتقال بیماری مشترک انسان و دام شود و با توجه به شیوع کرونا، احتمال انتقال بیماری ممکن است ایجاد شود.

مدیرگروه پیشگیری از بیماری های واگیر بروجرد تصریح کرد: سالم بودن دام های آنها به دلیل تردد در مسیر مشخص نیست و ضروری است شهروندان در راستای مصرف محصولات لبنی دقت کنند.

به هر حال می طلبد یک بار برای همیشه موضوع کوچ زودهنگام عشایر حل و فصل شود.

انتهای پیام/