در پی بارش سنگین برف در شهرستان دلفان راه دسترسی 400 روستا مسدود شد و امدادگران 436 مسافر حادثه دیده را یاری کردند.

به گزارش سفیر افلاک، بارش برف و باران از روز گذشته آغاز شد و با  ریزش برف، تور سفیدی بر زمین کشیده شد، زیبایی‌های یک روز برفی برای بسیاری از افراد خاطره انگیز می‌شود به طوری که با تعطیلی مدارس، برف بازی دانش‌آموزان خاطره‌ای فراموش نشدنی را در ذهن آنها حک می‌کند.

در کنار همه زیبایی و شادی از بارش برف، مشکلاتی هم ایجاد می شود به طوری که گاهی راه های روستایی مسدود می شود، یا مسافران در جاده ها می مانند و گاهی هم برق های مناطقی قطع می شود و یا گاهی هم تصادفات و حوادث تلخی رخ می دهد.

اما انسان هایی شبانه روز در هنگام بارش برف در کنار مردم هستند تا بتوانند با تلاش ها و خدمات خود به مردم خدمت کنند، نیروهای هلال احمر که در پایگاه ها به راه ماندگان خدمات ارائه می دهند، عوامل راهداری که برای برفروبی و بازگشایی مسیرها تلاش می کنند و یا نیروهای دیگر که به نوعی در این روزهای برفی بیش از همیشه مشغول به تلاش و فعالیت هستند.

در استان لرستان بارش برف بسیاری از شهرستان ها را سفید پوش کرد اما در برخی از شهرستانها میزان بارش برف بیشتر و در برخی دیگر از شهرستان ها بارش برف کمتر بوده اما بارش رحمت الهی این استان را در برگرفت.

قطع راه دسترسی ۴۰۰روستای دلفان

بهمنی فرماندار دلفان  با اشاره به بارش برف سنگین در شهرستان دلفان ظهار داشت: برف راه ارتباطی ۴۰۰ روستای شهرستان دلفان را مسدود کرده و بارش شب گذشته برای مدتی تردد را در محور نورآباد -خرم آباد و نورآباد به نهاوند در گردنه گاماسیاب را مختل کرد اما با تلاش راهداران جاده بازگشایی شد.

وی افزود: ارتفاع برف در بعضی نقاط در سطح شهر و روستاها به بالای ۶۰ سانتی متر رسیده و در ارتفاعات بارش برف بیشتر بوده و برخی از مسافران را با مشکل مواجه کرد به طوری که به ۶۱۶ نفر در راه مانده توسط عوامل راهداری و هلال احمر امداد رسانی شد.

فرماندار دلفان با اشاره به این که ستاد مدیریت بحران این شهرستان آمادگی لازم در مواجه با سرما و برف را دارد گفت: با توجه به ‌احتمال یخ ‌زدگی محورهای اصلی و فرعی، رانندگان از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و وسایل خود را به وسایل گرمایشی و زنجیر چرخ مجهز نمایند.

بهمنی ضمن بیان اینکه طبق آخرین تماس با بخشداران به دلیل بارش برف مهم ترین مشکل مردم منطقه قطع ارتباط راهها بوده افزود: برق بعضی از روستاها  قطع شده و چند اکیپ در حال برطرف کردن مشکل هستند و با تلاش شبانه روزی راهداران محورهای اصلی باز است و تردد در جریان است.

بازگشایی راه های روستایی تا ساعاتی دیگر

وی بیان کرد: سه اکیپ برف روبی برای بازگشایی محورهای روستایی نیز  اعزام شده اند و راههای روستایی در بخش خاوه تا ساعاتی دیگر بازگشایی می شوند.

سید عابدین الماسی رئیس جمعیت هلال احمر دلفان به خبرنگار سفیر افلاک گفت: شب گذشته ۹۶ خودروی گرفتار در برف در جاده‌های ارتباطی این شهرستان امدادرسانی و رهاسازی شدند.

وی افزود: با آغاز بارش برف سنگین امدادگران پایگاه های گاماسیاب در جاده نورآباد به نهاوند و پایگاه گشور در جاده نورآباد به کرمانشاه تمام توان خود را برای کمک به خودروها و مسافران درراه مانده به کار گرفتند. 

 امدادرسانی به ۹۶ خودرو در راه مانده در جاده‌های دلفان

وی اظهارداشت: امدادگران ۴۳۶ نفر حادثه دیده را به پایگاه منتقل کردند و یک مصدوم را به بیمارستان اعزام کردند.

رئیس جمعیت هلال احمر دلفان بیان کرد: همچنین ۱۵ خانوار گرفتارشده در جاده های ارتباطی شهرستان در پایگاه های این جمعیت اسکان داده شدند و با اقلام خوراکی خشک ازمسافران در راه مانده پذیرایی شد و مقداری مواد خوراکی، آب معدنی، خرما، بیسکویت و کشمش توزیع شد.

الماسی اضافه کرد: شب گذشته نیز با توجه به ریزش سنگین برف ۲ آمبولانس کمکی نیز از مرکز استان به همراه معاون امداد جمعیت هلال احمر لرستان به دلفان اعزام شدند.

علی نجات نور شهردار نورآباد در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: از شب گذشته کار برفروبی سطح معابر شهر آغاز شده است که در مرحله اول برف روبی خیابان های اصلی انجام گرفت  و در حال حاضر کار برف روبی در کوچه آغاز شده است.


وی افزود: با توجه به  بارش شدید و سنگین برف و وزش  باد، و احتمال شکستن شاخه درختان و یا سقوط کامل آن ها، از رانندگان درخواست می شود از پارک خودروهای خود در کنار خیابان، زیر درختان و تیرهای برق جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/