رزمندگان محله اسدآبادی خرم‌آباد نقش بی‌بدیلی درنبرد با دشمن و حضور در جبهه‌های جنگ ایفا کردند و 314 شهید از این محله تقدیم انقلاب شده است.

به گزارش سفیرافلاک، رژیم فاسد شاه با اجرای سیاست‌های غلط و ویرانگر خود‏‎ ‎‏باعث ورشکستگی مملکت ایران شده بود و با زور و شکنجه و‏‎ ‎‏اعمال خلاف انسانی هزاران نفر را به کشتن داد اما مردم ‎علی‌رغم همۀ این فشارها علیه شاه و خاندان او قیام کردند.

‏ملت ایران برای رهایی از چنگال دیو استبداد و استعمار و‏‎ ‎‏رسیدن به حکومت اسلامی، نهضت مقدس جمهوری اسلامی را آغاز‏‎ ‎‏کردند و به رهبری امام خمینی(ره) مبارزات خود را علیه رژیم شاهنشاهی شروع کرده و تا رسیدن به پیروزی از پای ننشستند.

مبارزات مردم علیه رژیم شاهنشاهی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، استکبار جهانی گزینه نظامی و یک جنگ تمام‌عیار را برای نابودی کشور ایران در دستور کار خود قرارداد؛ دشمن در ۸ سال جنگ تحمیلی با همه توان برای مقابله با ایران آمده بود به خیال اینکه ایران اسلامی را ساقط می‌کند و در احاطه خود قرار می‌دهد.

ملت ایران در اتحادی بی‌نظیر و یكپارچه به مصاف با دشمن متجاوز رفتند و اخلاص رزمندگان سبب مقاومت و پیروزی کشور شد که در این میان رزم دیدنی و جانانه دلاورمردان سلحشور لرستان، نام و آوازه «فرزندان لُر» را بر صفحه‌های زرین تاریخ سراسر حماسه انقلاب اسلامی ثبت کرد.

رزمندگان لرستانی در ۸ سال جنگ تحمیلی جهاد فی سبیل الله را به کلاس درس عرفان و عشق‌ورزی با معشوق تبدیل کردند؛ مجاهدانی که مراتب انقیاد و تعبد خویش را به پیشگاه اقدس حق‌تعالی، با نثار خون و جان به اثبات رساندند؛ غیور مردانی که عزم و اراده راسخشان را نمی‌توان با سنجش‌های بشری و انگیزه‌های مادی ارزیابی کرد.

رزمندگان لرستانی از پیرو جوان درصحنه‌های جنگ حضور داشتند و جانانه جنگیدند و سخن مقام معظم رهبری صحه‌ای بر این ادعاست که فرمودند نبرد «مردان لُر» بیش ازآنچه شنیدنی باشد دیدنی است.

رزم دیدنی لرستانی‌ها

«محله اسدآبادی» خرم‌آباد را مردم استان با محرومیتش می‌شناسند، اما روزی از دل همین محله محروم جوانانی به پا خواستند و سربند یا زهرا(س) بر پیشانی بستند و راهی جبهه‌های نبرد شدند تا نکند دشمن وجبی از خاک میهنشان را تسخیر کند.

پس از شکست دشمن در عملیات کربلای ۵ موج جدید حملات دشمن به شهرهای ایران به‌ویژه استان لرستان آغاز شد به‌طوری‌که لرستان جایگاه سوم را در این حملات دارد و بیشترین حملات هوایی در محله اسدآبادی خرم‌آباد بوده است.

محله اسدآبادی در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد اصابت موشک قرار گرفت که می‌توان به بمباران هوایی در تاریخ پنجم اسفندماه ۶۲، ۱۸ اسفند ۶۳، ۲۳ دی‌ماه ۶۵ و ۳۰ دی‌ماه ۶۵ اشاره کرد که در این حملات زنان و مردان بسیاری به شهادت رسیدند.

حملات هوایی دشمن به محله اسدآبادی

مردم محله اسدآبادی ۳۱۴ شهید را تقدیم انقلاب کرده‌اند، جوانانی که سینه خویش را سپر كردند و به دفاع از كیان و حریم وطن پرداختند و در مسیر اهداف و آرمان‌های حق‌طلبانه‌ نظام جمهوری اسلامی گام برداشتند.

جوانان رشیدی که مرگ را به سخره گرفتند و لباس خاکی بر تن کردند و از تعلقات دنیوی عبور کرده و بادل‌های آسمانی‌شان عروج کردند.

از دل مردم شهیدپرور محله اسدآبادی سرداران به نامی هم در جبهه‌های نبرد فرماندهانی قدر بودند و حماسه‌ها آفریدند، گرامی باد یاد و نام سرداران رشید اسلام شهید کاکا جان عالی نژاد، سردار شهید رجبعلی مشهودی، شهید میر اسماعیل رشیدی، سرتیپ پاسدار جانباز شهید حاج محمد بیرانوند، شهید علی جان بیرانوند و پهلوان شهید انوشیروان رضایی که سفیران عشق بودند و همچون ارباب عشق حضرت اباعبدالله(ع) جان دادند تا اسرار عشاق را بازگو کنند که برای عشاق راهی جز از کربلا گذشتن نیست.

تقدیم ۶ شهید انقلاب

مردم ولایتمدار محله اسدآبادی در سال ۵۷ نیز نقش خود را در پیروزی انقلاب اسلامی به‌خوبی ایفا کردند و برای این پیروزی شش شهید را تقدیم انقلاب کردند.

رزمندگان محله اسدآبادی طی هشت سال دفاع مقدس در عملیات‌های مختلفی حضور داشتند و نقش بسزایی در عملیات حاج عمران، عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر داشتند.

مردم این منطقه در عملیات رمضان سه شهید، در عملیات فتح المبین یک شهید، در عملیات ثامن‌الائمه یک شهید، در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر ۱۶ شهید، در عملیات بدر سه شهید، در عملیات حاج عمران چهار شهید، در عملیات کربلای ۴ دو شهید، در عملیات کربلای ۵ دو شهید، در عملیات والفجر ۶ سه شهید، در عملیات والفجر ۸ دو شهید، در عملیات والفجر ۹ یک شهید، در عملیات بیت‌المقدس ۲ یک شهید، در عملیات بیت‌المقدس ۴ یک شهید، در عملیات مرصاد چهار شهید، در سوسنگرد یک شهید، در آزادسازی بستان یک شهید، در عملیات طریق‌القدس سه شهید، در عملیات نصر۵ یک شهید، در عملیات نصر۷ یک شهید، در عملیات ذوالفقار یک شهید، در عملیات قادر دو شهید، در عملیات مروارید یک شهید و در تک دشمن ۵۲ شهید را تقدیم انقلاب کردند.

۱۵۵ شهید بمباران هوایی

براثر بمباران هوایی نیز در این منطقه ۱۵۵ نفر به شهادت رسیدند که ۴۲ شهیده، ۱۱۰ شهید و ۳ شهید گمنام حمله هوایی متعلق به این منطقه بوده است؛ همچنین جانبازان پُر افتخار و آزادگان بسیاری نیز دارد.

پس از پیروزی ۸ سال دفاع مقدس، دلاورمردان این منطقه نقش بسزایی در امنیت جامعه داشته‌اند به‌طوری‌که ۱۴ شهید درگیری با اشرار مربوط به منطقه اسدآبادی بوده است و همچنین شهید مدافع وطن سید نور خدا موسوی و شهید مدافع حرم اسماعیل غلامی یاراحمدی از این دیار بر خواسته و راه شهدای کربلا را در پیش گرفتند.

شهدای هشت سال دفاع مقدس گواهان صادق و یادگاران اراده‌های استوار و آهنین هستند که درراه مکتب پرافتخار اسلام با خون خود سعادت و پیروزی را برای ایران اسلامی رقم زدند.

تقدیم ۳۱۴ شهید محله اسدآبادی

آری؛ شهادت شهد شیرینیست که عشاق از دست معشوق خویش می‌گیرند تا در حریم وصل خود نثار جان کنند؛ سلام بر آنانی که به خاک افتادند اما خاک ندادند؛سلام بر آنانی که از نفس افتادند تا ما از نفس نیفتیم، قامت راست کردند تا ما قامت خم نکنیم، سلام بر آن‌هایی که رفتند تا بمانند و نماندند تا بمیرند.

حال به همت جوانان بسیجی پایگاه مقاومت شهید اشرفی اصفهانی، پایگاه شهید حیدری و هیئت بیت الحسین(ع) یادبود شهید پر افتخار اسلام، سپهبد حاج قاسم سلیمانی و یادواره ۳۱۴ شهید محله اسدآبادی ۲۳ بهمن‌ماه ساعت ۲۰ شب در مسجد امام جعفر صادق(ع) اسدآبادی برگزار می‌شود تا یاد و نام این شهیدان عالی‌قدر در یاد و خاطره مردم لرستان باقی بماند و راه این شهیدان عزیز پر رهرو باد.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه بیرانوند